В края на лятото краставиците започват да дават по-малко плодове. Това се влияе от времето, става по-хладно (особено през нощта), сутрин е мъгливо, често вали.
За да удължите периода на плододаване на този зеленчук до октомври, трябва да го подхранвате по-често и по-обилно с калиеви и азотни торове. В случая може да използвате пепел.
Пепел за удължаване на плододаването на краставиците
Подхранването с дървесна пепел може да се осъществява на всеки 5-7 дни, като се прави по-концентриран и наситен разтвор (например 200-400 грама пепел на 10 литра вода).
По същия начин листното подхранване може да се извърши с разтвор на калиев сулфат или дори по-добре с калиев монофосфат .
Подхранването с инфузия от сено може да се прилага всеки ден (или през ден), комбинирано с поливане. Същото важи и за торене с ферментирал оборски тор (пилешки тор).
Веднага полейте краставиците с това и листата им няма да пожълтеят
Няма да е излишно и пръскането с микроелементи, например с йоден разтвор. Може да се използва смес с микроелементи като магнезиев сулфат, борна киселина и също така да добавите калциев нитрат (азотно-калциев макротор).
Торенето на насажденията с пепел е почти най-ефективният тор за богата реколта и удължаване на плододаването (пепелта от бреза съдържа до 10-12% калий, 4-6% фосфор, 30-40% калций и други микроелементи, включително магнезий и бор, но не и азот ). Може се прилага практически от самото начало на цъфтежа на растението на всеки 7-10 дни (особено през периода на плододаване).
Освен това опрашването на растенията с пепел помага в борбата срещу много вредители по тях - листни въшки, паякообразни акари, както и охлюви.
Така че, за да приготвите разтвор от дървесна пепел за поливане на насажденията, трябва да вземете 1-2 чаши пепел (100-200 грама) и да ги разредите в 10 литра вода. След това изсипете под корена в количество 3-5 литра разтвор на 1 кв. метър площ или 0,5-2 литра на 1 растение.
Ако искате да увеличите разтворимостта на съединения на калций, магнезий , желязо и други микроелементи , когато използвате разтвор на пепел, тогава трябва да добавите към него оцетна киселина (50-100 ml 9% оцет на 10 литра разтвор).
Дървесната пепел може да се използва както в суха форма (просто поръсете шепа пепел близо до растението преди поливане) , така и за листно подхранване (пръскане на листата), само в този случай концентрацията на разтвора трябва да бъде 2 пъти по-ниска - на 10 литра вода се слага 1 / 2-1 чаши пепел или 50-100 грама.
Още: Полейте краставиците с този сладък разтвор и ще ги берете до падането на студа